Hatice Orhan

SAĞLIK MUTFAKTA

Hatice Orhan

Başlangıçlar çoğu kez zordur.

İlkyazımda hepinize sevgilerimi sunuyorum.

İnsanoğlu dünyaya geldikten sonra öncelikle anne sütüyle en sağlıklı şekilde beslenir.

Biraz büyüyüp diğer yiyecekleri tüketecek hale gelince anneleri vasıtasıyla mutfakla tanışır.

Sağlıklı beslenmenin yolu sağlıklı bir mutfaktan geçer.
Sağlıklı mutfak gerçeği, günümüzde toplumlarda ortalama ömrün artmasıyla daha da önem kazanmıştır.

Tüm anne-babalar olarak çocuklarımıza her şeyin iyisini güzelini ve sağlıklısını yedirip içirmeyi isteriz.

Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” ilkesinden yola çıkarak bilgilerimizi buradan paylaşmak suretiyle ailelere yardımcı olmak isterim.

Konuya çok popüler olan gazlı içeceklerden başlayacak olursak, hepimiz çocuklarımızın sağlığı üzerinde büyük bir tehdit oluşturmasına rağmen bu meşrubatları içmelerine göz yumuyor, hatta teşvik ediyoruz.

Çağımızın hastalıklarına başta obezite olmak üzere neden olan gazlı ve mısır şurubundan üretilen içecekleri tüketmelerine engel olmak, ancak onların dikkatlerini doğal, geleneksel tatlarımıza çekip, tanışmalarını sağlayarak mümkün olabilir. 

Hepimiz biliriz ki bir bardak kolada 25 adet kesme şeker eşdeğeri tatlandırıcı vardır. Bu gerçek muhtemel karaciğer hastalıları ve diyabete açık bir davetiyedir.

Hele bu mevsimdeki portakal, mandalina, greyfurt, elma gibi meyvelerimizin çokluğunu göz önünde bulunduracak olursak hiç de zorluk çekmeden çocuklarımızın doğal yollarla içecek ihtiyaçlarını sağlayabiliriz.

Mevsiminde tüketilen meyveler hem vitamin açısından daha zengin ve tazedir, hem de daha sağlıklıdır.

Tabii ki beslenmenin içecekler ve meyveler dışında da birçok unsurları var. Onları da bundan sonra kaleme alacağımız yazılarımızda paylaşırız.

Tekrar görüşmek dileğiyle hoşça kalın

 

Yazarın Diğer Yazıları