Haşim Karataş

Manisa'da bir devir sona mı? erecek!.. MHP'de Değişim Rüzgarları Devreye mi? Giriyor

Haşim Karataş

İki Gündür isminin etrafında tartışmaların odağında kocaman bir şehri adeta tam ortadan ikiye bölen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün hakkında yaklaşmakta olan yerel seçimlere az bir süre kala seçim analizleri yapmaya çalışıyor, önümüzde ki günleri yani geleceği  ve yaşanmışlıkları irdelemeye gayret ediyoruz.

Manisa’nın siyasi kulislerinde Erkan AKÇAY’ın büyükşehir belediyesine aday olacağı iddiaları hız kazanmış gibi görünüyor. Bazı çevreler ve MHP teşkilatında aktif görev alan kişi ve kişilerin özellikle Akçay’a yakınlığı ile bilinenlerin 2019 yerel seçimlerinde Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne Erkan Akçay’ın aday olacağını dillendirmesi kafalarda ki soru işaretlerini güçlendirdi.

MHP Genel Başkanı Dr.Devlet Bahçeli’nin Manisa ile ilgili kafasında başka bir düşüncenin olduğu ve kuvvetle Muhtemel Akçay’ın Manisa’da aday gösterileceği iddiaları Manisa’da Ergün devri kapanıyor mu? Sorusunu sordurdu. Son zamanlarda Ergün’e yakınlığı ile bilinen bazı haber sitelerinde Başkan Ergün’ün Türkiye sıralamasında 2. Olduğu haberleri bir süre öncede yapılan anketlerde birinci olduğu haberlerini de göz önünde bulundurursak bir korku mu sardı ki böylesi anketler ve haberler seçime az bir zaman dilimi kala sıklaştı diye sormadan edemiyoruz.

Yapılan anketlere bakıldığında bu anketleri yapanların kimlerle bu anketleri değerlendirdiği de aşikar. Geçtiğimiz günlerde Başkan Ergün’e yakın bir haber sitesinde yapılan anketin Cengiz Ergün’ün ankette geride kalması sonrası kaldırılması dikkatlerden kaçmadı. Sokakta ve tabanda konuşulanlara ve söylemlere bakıldığında Manisa siyasetinin hareketli olacağı ve sıcak gelişmelerin yaşanacağı MHP’de bazı değişimlerinde yapılacağı iddialar arasında yerini korurken bir konuyu atlamamak gerekiyor. Cengiz Ergün’ü Manisa seviyordu. Dikkat! edelim bu söze SEVİYORDU. Peki şimdilerde durum ne….

-Manisa’da Cengiz Ergün fenomenligi nasıl ortaya çıktı.

-Bugünü anlamak için olayları analiz etmekte ve her yönüyle bakmakta yarar vardır. Aslında her şey 2004 yılında bir kaç bin oy alarak, Manisa yerel yönetiminde hiç bir şans bulamamış olan, MHP’nin 2009 seçimlerinde kimi aday göstersek de Manisa’da kendimizi kanıtlasak arayışıyla başlamıştır.

-O tarihlerde yapılan seçimde MHP’nin yaşadığı 2002 hezimetinden sonra 3 vekil göndererek tüm dikkatleri üzerine çeken MHP Manisa teşkilatının karizmatik ve halkta karşılığı olan eski belediye başkanı  (Adil Aygül)  varılan anlaşmaya rağmen adaylıktan vazgeçmesiyle başlamıştır.

 -Kimden geldiği bilinmez ama eski CHP İl başkanı Cemal Ergün’ün ANAP Manisa İl Başkan Yardımcılığı ve Manisaspor başkanlığı yapmış olan oğlunun MHP’den aday olarak gösterilmesini önerilmesiyle başlamıştır.

-Cengiz Ergün kendisine yapılan adaylık teklifinden kısa bir süre sonra yapılan seçimlerde MHP’nin oylarında adeta patlamaya sebebiyet vermiş ve başkan seçilmiştir. Ama ilk günden itibaren partiyle ve parti tabanıyla uyum sorunu yaşamış buna  rağmen Büyükşehir adaylığına kadar durumu idare ederek gelebilmiştir.

-Bu gelişte ve yükselişte kendisine Bahçeli’nin sempati duymasının da çok faydası olduğu bilinmektedir.  Başka bir mucize daha olmuş, 400 bin ’den fazla oy olarak o tarihlerde AKP’nin elinden başkanlığı birden bire kapıvermiş bu vesile ile MHP yönetimin fenomeni olmuştur.

-Neticede yeni Büyükşehir kanunun kendisine sağladığı büyük imkânlarla kısa sürede teşkilatını kuran Ergün, hızlı bir şekilde icraatlarına başlamış, Bir taraftan araçlar alınmış, diğer taraftan Manisa’nın kırsal bölgelerine asfalt dökülmüş, gönüller kazanılmış işe elemanlar alınıp insanlara iş verilmiş dualar alınmaya başlanmıştır.

-Manisaspor başkanlığı günlerinden tanıştığı basınla geçmişte kanlı bıçaklı olduğu yerel medya patronlarıyla dâhi iyi geçinip Türkiye’de iyi tanınan, başarılı olarak algılanan bir belediye başkanı haline gelmeye başlamıştır.

Ta ki; MHP’deki Kurultay çatlağına kadar. Ergün için cicim, bicim yılları böyle sürmüştür.

İşte ne olduysa artık o krizde olmuş, bir türlü tam bir uyum yakalayamadığı asık suratlı MHP yerine daha güler yüzlü, liberal, daha geniş kitleleri kucaklama iddiasında ortaya çıkan Akşener’le değişim başlayıvermiştir.

Ergün’ünde Gönlü Akşener hareketine akıvermiştir.  Etrafındakileri, dostlarını bu yeni harekette yer almaları için cesaretlendirmiş, onlara gönlüm sizinle diyerek bu harekete teşvik etmiştir. Gerek muhalefet hareketini, gerekse muhalifleri maddi ve manevi desteklemeden geri kalmamıştır.

Tüm bunları her ihtimale karşı gizli yapmış kendisinin bu yaptıklarını Bahçeli’nin fark etmeyeceğini düşünmüştür. Ancak unutulan bir şey vardır oda gerçek bir strateji ve istihbarat adamı olan MHP’nin liderini hafife almaktır. Aslında Bahçeli onun bu duygusunu kendisine gösterdiği ilgide besliyordur. Kozların eline geçeceği günü bekleyen Bahçeli için yeni rejim ve Başkan Erdoğan’la olan uyumu beklenen günün gelmesini sağlamıştır. Bundan böyle nelerin olabileceği, hakkında hiçbir ön görüsü olmayan karanlık günler Cengiz Ergün için artık başlamıştır.  

-Yakın bürokratları ve az sayıda Büyükşehir çalışanı dışında etrafındaki insanlar artık kaybolmuş, seçime yaklaşırken tamamlamayı planladığı tüm yatırımlar tamamen durmuş, ülkede yaşanan ekonomik kriz geleceğe dair ümitleri de ortadan kaldırmış, halkta büyükşehir’e olan öfkede büyük ölçüde artışlar ortaya çıkmıştır.

Artık rüzgâr Ergün’üne doğru esmemektedir. Cengiz Ergün için artık şaşalı günler bitmeye ve yerini sevdiği takımın renkleri olan siyah beyaz günler almaya başlamıştır. Bundan böyle ister Cumhur İttifakının, ister CHP veya İYİ partiden aday olarak Millet ittifakının desteğini alsın, sonu karanlık olan bir seçim vardır. Bu gerçeği ısmarlama anketler, düzmece başarı hikâyelerinin değiştiremeyeceği aşikardır. Manisa’da Cengiz Ergün’ün Millete olan elektriği azalmış ve yavaş yavaş bitme noktasına gelmiştir.

Bir devrin sona ereceği günlerin yakın olduğu görülmektedir. Bu nedenle yakın çevre ve yandaş basın organlarıyla anketler yapılmakta göz boyarcasına düzmece içi boş haberlere imza attırılmaktadır. Her gün büyükşehir televizyonunda kendisini öven yere göğe sığdıramayan programlar yapılıp bir yerlere oturtulmak istenmekte Manisa’da sanal bir kahraman edası yaratılmak istenmektedir. Ancak bunların bir getiresinin olmadığı gözden kaçırılmaktadır.

Sokaklar ve Vatandaşlar olaylara farklı bakmaktadır.

Not: Manisa’da ve ilçelerinde yapımı devam eden işlerin tamamlanmaması Vatandaşların büyük ölçüde Ergün’e karşı tepki göstermesine neden olmuştur.

Saygılarımla.

Yazarın Diğer Yazıları