Haşim Karataş

Bu yerel seçimler Turgutlu için bir tür ara karnedir

Haşim Karataş

2019 Mart’ında Türkiye’de olduğu gibi Turgutlu’da da yerel seçimler hareketli geçecek!

AK Parti Açısından Yerel Seçim Analizi ve Turgutlu’nun Durumu;

Turgutlu'da iki dönemin ardından kaybedilen seçim 2019 Mart'ını önemli kılıyor. AK Parti 2019 yerel seçimlerinde başarılı olmayı ve ciddi oranda belediyelerin tamamını kazanmayı hedefliyor. Özelliklede Turgutlu’da iki dönemin ardından kaybedilen ve bu seçimlerde alınacak sonuçları herkes merak ediyor.

AK Parti’de klasik olarak küskünlerin olduğunu gösteren en büyük işaret genel seçimler oldu.  

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim sonrası milletin verdiği mesajı aldıklarını ve gereğini yapacaklarını söylemişti. Özellikle de yerel seçimlerde halkın sevdiği adayları bulup aday göstereceklerini belirtmişti. Bu tam olarak doğru bir tespit. Halkın verdiği mesajı alıp gereği yapılırsa kaybedilen puan fazlasıyla geri alınır. Sonra da durmak yok yola devam diyebilirsiniz. Ama eğer halkın mesajı yanlış alınır veya doğru alınır da yine de yanlış reçete uygulanırsa genel seçimlerde ki 7 puanlık kayıp daha da artabilir. Bu durumda muhalefetin tepkisi artar, erken seçim talepleri yükselir, siyasi rahatsızlık ve istikrarsızlık oluşabilir.

Her seçim için, “Bu seçim çok önemli” laflarını duyarız. Gerçekten de her seçimin kendine özgü önemi vardır. En küçük ve basit bir seçim bile kazanılmak için yapılır. Önemli olan seçimleri kazandığında beraberinde ne kazandığın, kaybettiğinde ise beraberinde ne kaybettiğini bilmektir. Birileri için küçük bir kayıp bile çok önemlidir. Özellikle iktidardaki AK Parti açısından yerel seçimlerin önemine bakmak gerekir.

2019 Yerel Seçimleri neden önemli?

Bu seçimlerde Belediye Başkanları ve meclis üyeleri seçilecek. Olağanüstü bir şey olmaz ise kısmetse tabi. Olaylara şeffaf bir pencereden baktığınızda muhtemel etkileri açısından bu yerel seçimler, çok daha farklı sonuçları doğurabilecek bir seçim gibi görünüyor.  AK Parti siyasetinin farklı ve derin hesapları var. İşte bu yüzden AK Parti açısından bu seçimlerin sonuçları itibariyle etkilerini bilmek ve gerekiyorsa önlemlerini almak gerekiyor.

Seçim öncesi Avantajlar

2019 Yerel seçimleri öncesinde siyasi konjonktür AK Parti açısından avantajlı görünüyor. Bu avantajlı durumun iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Peki, ama nedir bu avantajlar?

Seçim başarısı için doğru hamleler

1-Doğru Belediye Başkan adayı ve doğru meclis üyesi adaylarının belirlenmesi ( Her ikisinin de aynı anda doğru olması şarttır. Doğru Belediye başkan adayı olsa da yanlış meclis üyesi adayları ile olmaz ya da doğru meclis üyesi adayları ama yanlı başkan adayı ile de olmaz)
Doğru adayın kriterleri:
Samimi, Liyakatli, Bereketli ( Oy getirecek, tanınan, sevilen ve halk tarafından tercih edilecek adaylar ) , Sadakatli (ülkeye, partiye, teşkilata, seçmene sadakatli) , uyumlu, küskünleri barıştırıp bir araya toplayabilecek, proje insanı, arkadaşlarına ve halka mütevazı olan, ikna kabiliyeti olan dava adamları                                                                                                                                                       2-Doğru teşkilat ( Adaylarla uyumlu, takım oyunu oynayabilecek, samimi ve çalışkan teşkilat mensupları)
3-Küskünlerin ve dargınların kazanılması
4-İlçe ve mahallere o bölgeye has özel pratik projeler
5-Kanaat önderlerinin kazanılması ve iknası
6-Doğru anketler ile doğru adayların ve bölge sorun ve taleplerinin belirlenmesi (STK’larla görüşmeler, halkın arasına tebdili kıyafetle girip bilgi almak, teşkilatın tümüne doğru ve samimim temayül, doğru anket firmaları ile çalışmak ve doğru sorular sormak)
7-Adayların erkenden belirlenmesi
8- Adam adama markaj, samimi dokunuşlar, samimi ve doğru siyaset, başarı için ısrarcı bir çalışma
9-Doğru ekiplerin oluşturulması
10-Sandık başında doğru ama kesinlikle doğru adamların olması+ sandıkların takibi

Yerel seçimlerde Turgutlu’nun durumu

AK Parti Turgutlu’da seçimlere sanki galip başlıyor olabilir. Ama bu seçim sonunda böyle devam edecek anlamına gelmez. Başka bir ifadeyle işin doğrusu AK Partinin Turgutlu’daki oyları tam olarak yetmez. Bu yüzden AK Partinin artık Turgutlu’da  hiç kimseyi kaybetme lüksü kesinlikle yoktur.

Tüm küskünler ve dargınları derhal ve kesinlikle kazanmalıdır.

Bu yüzden mutlaka bunu becerebilecek adaylar tercih edilmelidir. Hatta küskünlerin üzerine bir de CHP’ye MHP’ye ve diğer partilere oy veren bazı ılımlı seçmenler de kazanılmalıdır. Buna artı katma değer kazanım diyoruz ki adayların buna uygun olması şarttır.

Ancak bu şekilde AK Parti Turgutlu’da kazanabilir.

Turgutlu’nun sosyolojisini iyi biliyorsanız, demografik yapısına uygun stratejiler üretirseniz ve yukardaki doğru 10 hamleyi uygularsanız Turgutlu’da yine Belediyeyi kazanabilirsiniz.

Bu kesinlikle zor değildir.

Turgutlu’da her kesimin oylarını kazanabilecek stratejiler oluşturulmalıdır.

Yanlış strateji ve yanlış adaylar Turgutlu’da  AK Parti’nin yine kaybetmesine neden olabilir. Bu arada Turgutlu’da buna benzer analizler yapılabilir. Şimdiden yerel seçimlerin başta ülkemize ve yaşadığımız şehir Turgutlu’ya hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

 

Yazarın Diğer Yazıları